Podle čeho nakupovat

Délka čtení

minut

More...

Zdroj: Shutterstock

Pokud chceš například zhubnout, anebo svému tělu jen dodávat to odpovídající potřebné množství energie, určitě už jsi slyšela o tom, že je důležité mít správně nastavený kalorický příjem. Naštěstí už dnes dostala za pravdu i důležitost rozložení makroživin.

Také už jsi určitě slyšela o významu mikroživin, tedy vitamínech a minerálních látkách. Proto taky baštíš zeleninu, případně doplňuješ potřebné a kvalitní suplementy.

Pokud se ale chceš stravovat se tak, abys přitom neohrožovala své zdraví, je určitě potřeba dbát na kvalitu a zdroj potravin a rovněž i na obsah přidaného cukru a látek v podobě konzervantů.

Tímto se ti výběr potravin přirozeně značně zúží na ty přirozené a nezpracované potravinářským průmyslem.

Ono to není tak složité, jak se může zpočátku zdát. Číst umí většina z nás a bohatě postačí si v supermarketu otočit produkt a začít číst složení. Pokud uvidíš „E..“, „E..“,… no prostě několik éček, dej potravinu stranou a jdi dál. Když otočíš například kečup, který má v lednici snad každá rodina, na zadním obalu najdeš 100% přidaný cukr. Ano i v kečupu, hořčici, anebo většině sterilované zeleniny je skrytý cukr. Pokud chceš přijímat nějakou formu cukru, nevhodnější je vždy čerstvé ovoce – logicky.

Nejlépe uděláš, když budeš kupovat skutečné potraviny, jako brambory, batáty, pohanku, zeleninu, poctivé a kvalitní jogurty, kefíry a kvalitní maso (farmářská produkce), případně kvalitní rostlinné alternativy bílkovinných zdrojů.

Farmářské potraviny v sobě skrývají mnohem více zdraví prospěšných látek než klasické laciné produkty ze supermarketu. Například maso ze supermarketu tě může zasytit úplně jinak než maso, které pochází ze zvířátek, kterým byla dopřávána v určité míře svoboda a přirozené krmivo.

Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Pečuj o své tělo tak nejlépe, jak jen můžeš a uvidíš, že ti to jednou vrátí. Samozřejmě se nic nestane, když si sem tam dáš i něco zpracovaného pro chuť a potěšení, protože pokud dodržíš nastavení kalorií a makroživin, stále to bude korespondovat s dosahováním tvých cílů pro přeměnou postavy. Ale pokud hledíš na optimální zdraví, výše uvedená doporučení by pro tebe měla být vodítkem.

Může se ti líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Členská fitness aplikace


Chceš každý měsíc nová motivační tréninková videa v reálném čase a inspirativní jídelníček plný zdravých receptů pro dosahování tvých cílů?