Jarní detox – je opravdu nutný?

Délka čtení

minut

S přicházejícím jarem se nám kromě dobré nálady ze sluníčka a zvýšené energie hromadí myšlenky na blížící se léto. S těmi jdou bohužel často ruku v ruce obavy z kil navíc, které nestihneme shodit, a strach z plavkové sezony. Možná jsi to momentálně i Ty, která se bojíš, že se za pár měsíců nestihneš hodit do formy a kila, která jsi přes zimu nabrala, už nestihneš zredukovat. Možná právě teď přemýšlíš, jak si celý proces hubnutí urychlit a zároveň přispět očistě organismu, aby ses cítila co nejvíce fit a plná síly. V tomto spojení Tě určitě napadne slovo – DETOX. Pro spoustu lidí oblíbené, pro jiné strašák. Vždy záleží na úhlu pohledu a způsobu, jak budeš toto slovo ve svém životě aplikovat.

Problémem detoxu je, že se v dnešní době velice zneužívá v oblasti marketingu. Reklamy na Tebe volají ze všech stran, jaký výrobek je vhodné koupit. Můžeš slyšet nespočetkrát denně o zázračném čaji, po kterém zhubneš 10 kg raz dva. Mezitím si poslechneš o tom, jaká jarní dieta jen na zelenině je vhodná a nakonec to můžeš doplnit o zázračné prášky, kterými docílíš postavy z časopisu. Už ale nikde neuslyšíš, na jakém principu detox má fungovat. Neuslyšíš, jaké vedlejší účinky mají výše zmíněné produkty, nebo jak moc ublížíš svému tělu, když mu nedopřeješ pestrou, plnohodnotnou stravu. Je potřeba umět roztřídit informace, které k sobě pouštíš. Pojďme se tedy podívat, jak vlastně zmíněný detox funguje.

jarni-smoothie-ze-zelenych-potravin

zdroj Shutterstock

Naše tělo se detoxikuje 365 dní v roce. Jak je to možné? Skrz kůži, plíce, játra, trávicí trakt, ledviny a lymfatický systém eliminuje toxické látky a zplodiny metabolismu. Je velice inteligentní a poradí si samo. Jen ho nech dělat svou práci a nenarušuj mu ji žádnou zázračnou šťávou z celeru, nebo nahrazením pitného režimu pouze bylinkovými čaji.

Tímto nechceme tvrdit, že jsou všechny produkty spojené s detoxem špatné. Jedná se o krátkodobý proces a některými z nich můžeš opravdu svému tělu zdravotně prospět, ale v žádném případě tím nenahrazuj pevnou stravu. Bylinkové čaje jsou určitě zdravé, ale není vhodné pít je celé dny a čisté vody se ani nedotknout. Totéž platí se zeleninovými šťávami. Můžeš si tím velice snadno rozhodit mikrobiom.

koprivovy-caj-susene-listky-koprivy

zdroj Shutterstock

I když je reálné, že pár kilo dolů opravdu sundáš, nezapomínej, že se jedná o krátkodobý efekt a jakmile se vrátíš opět k původní stravě, budeš zpět tam, kde jsi začínala a ne-li ještě více vzadu. Je třeba si uvědomit, že bylinkové čaje jsou především diuretika, takže kila, která shodíš, jsou z velké části tvořena vodou. Jednoduše se odvodníš. Poklesnou Ti glykogenové zásoby, vyprázdní střeva a v takovém případě půjdou kila dolů nezdravě rychle. To vše na úkor Tvého zdraví. Což je největší paradox produktů, kterými bys podle reklam měla docílit očisty organismu.

divka-na-terase-opalovani-kvetiny

zdroj Shutterstock

Abychom detoxu úplně nekřivdili, existují skupiny populace, které ho potřebují. Jsou to ale extrémní případy. Jedná se o lidi, kteří užívají těžké drogy, jsou alkoholici, těžcí kuřáci, nebo užívají velmi silné léky. Věříme, že ani do jedné z těchto skupin rozhodně nepatříš, proto se zkus vyvarovat extrémům a oslavuj příchod jara pohybem, zdravou stravou a radostí z prosluněných dní. Určitě se budeš cítit mnohem lépe než s jakýmkoliv “zázračným” čajem a budeš dosahovat perfektních výsledků. 🙂

Může se ti líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Členská fitness aplikace


Chceš každý měsíc nová motivační tréninková videa v reálném čase a inspirativní jídelníček plný zdravých receptů pro dosahování tvých cílů?