Jak zatočit s přebytečnými vánočními kily?

Délka čtení

minut

Čas letí, konec prvního měsíce v roce se blíží a Ty jsi stále nešťastná z nabraných kil, které se v průběhu svátků nastřádaly? Možná stagnuješ na jednom bodě, ze kterého nevíš, jak ven? Vždy je důležité v první řadě vyřešit primární příčinu. Tím může být psychická nepohoda (regulace stresu), spánek, strava, nebo malý či naopak příliš velký fyzický výdej, po kterém Tvé tělo není schopné dostatečně regenerovat, proto se dostává samovolně do stresu a zadržuje tuk i vodu v těle. I takto to může fungovat. Další příčinou může být hormonální nerovnováha, o které bychom ale mohli napsat stovky článků, i přesto by to bylo málo. Je lepší poradit se s odborníkem a individuálně na tom pracovat. 

Řekněme ale, že se nás týká jeden z prvních problémů zmíněných výše. Je třeba dbát na duševní hygienu a starat se nejen o svůj zevnějšek, ale i svou duši. O tu obzvlášť. Spánek nezanedbávej, spi dostatečně 7-9 hodin denně. Tvá pohybová aktivita může být intuitivní, dělej, co Tě baví, ale měla by mít alespoň trochu nějaký řád, aby Tvé tělo bylo schopno dostatečně regenerovat a nedošlo k přetrénování. U stravy se dnes zastavíme a budeme se jí věnovat v celém článku. Připravili jsme si pro Tebe 10 tipů, jak můžeš svou stravu na denní bázi odlehčit. Myslíme si, že smažených a vysokokalorických pokrmů už bylo za svátky požehnaně, bylo by příjemné tento fakt teď změnit a opět si dopřát trochu té lehkosti. Někdy i ty nejmenší jednoduché detaily odvedou ve výsledku skvělou práci. 🙂

1. Restuj na nepřilnavých pánvích s minimem tuku – Zkus si pořídit kvalitní nepřilnavou pánev, na které můžeš restovat s použitím minimálního množství tuku. Ušetříš tak další kalorie navíc a jídlo bude stejně chutné. 

smazene-brambory-s-zampiony-olivami-a-rozmarynem

zdroj: Shutterstock

2. Vyměň pšeničné pečivo za žitné – Žitné pečivo má vysoký podíl vlákniny, tím pádem Tě zasytí na delší dobu, ačkoliv na trávení je určitě šetrnější. Zároveň je moc dobré. Zkus se příště podívat na složení pečiva, které kupuješ a vybrat zdravější variantu. 

krajeny-zitny-chleb

zdroj: Shutterstock

3. Část sacharidové přílohy nahraď zeleninou – Zelenina dodá Tvému tělu potřebné mikronutrienty, zasytí a zároveň má nízkou energetickou hodnotu. Můžeš ji přidat téměř kamkoliv, dokonce ji zamíchat do sacharidové přílohy, tím pádem snížit celkový kalorický příjem. 

salat-s-quinoou-rajcaty-avokadem-a-kurecim-prsem

zdroj: Shutterstock

4. S oříšky opatrně – Ořechy asi miluješ stejně jako my, ať už v jejich klasické formě, nebo ve formě ořechových másel. Jistě ale také víš, že patří mezi kaloricky vydatné potraviny. I přesto, že jsou nabušené mikronutrientami a tělu velice prospěšné, je potřeba si hlídat množství, které konzumuješ.

miska-orechu-mandle-pekany-kesu-pistacie-vlasske-liskove

zdroj: Shutterstock

5. Nemusíš jíst maso každý den – Pokud nejsi vegetariánka či veganka, zkus i tak snížit příjem masa. Opravdu ho nemusíš jíst každý den a uvidíš sama, že Ti nakonec i nějaké alternativy zachutnají a Tvůj jídelníček perfektně odlehčí. Když jíš maso, zvol raději libové než tučné.

teryaki-tempeh-s-brokolici-a-ryzi

zdroj: Shutterstock

6. Nízkosacharidové ovoce – Ovoce určitě ze svého jídelníčku nevyřazuj. Zkus ale volit varianty s nižším podílem sacharidů, jako je např. bobulovité ovoce typu borůvky, maliny, ostružiny, apod…

cerstve-bobule-boruvky-ostruziny-maliny

zdroj: Shutterstock

7. Používej olej ve spreji místo klasického – Olej ve spreji Ti pomůže regulovat množství, které do pokrmu použiješ. Je to velmi praktická věc, určitě doporučujeme. 🙂

cerstvy-salat-s-repou-a-olej-ve-spreji

zdroj: Shutterstock

8. Polévka je grunt – Zařaď do svého jídelníčku polévky, které Tě perfektně zasytí, dodají důležité množství nutrientů, ale zároveň odlehčí Tvůj jídelníček. Rozhodně to nepřeháněj se smetanou a podobnými produkty, zvol raději lehčí variantu krému, nebo vývar, který zároveň posílí i Tvou imunitu v tomto zimním období.

zena-vari-polevku-v-kuchyni

zdroj: Shutterstock

9. Zkus snížit příjem kofeinu – Světe div se, i když jsme asi skoro každá milovnice kávy a káva je do jisté míry zdravá, čas od času neuškodí snížit její příjem a vyzkoušet její alternativu např. ze špaldy nebo pampeliškovo-čekankový nápoj. I to Tvůj jídelníček dokáže odlehčit.

salek-cikorkove-kavy

zdroj: Shutterstock

10. Potraviny, které se tváří jako nezdravé, omez na polovinu – Dělení potravin do škatulek zdravé vs. nezdravé máš už jistě za sebou. Moc dobře víš, že vždy záleží na optimálním množství, které konzumuješ. Jednou za čas si dopřej kousek své oblíbené pizzy nebo dortu bez výčitek, pokud na to máš chuť. Nebude následovat žádné přejídání a nenaruší to Tvůj režim. Zlatá střední cesta opravdu funguje. 🙂

pulka-pizzy-s-olivami-a-morskymi-plody

zdroj: Shutterstock

Doufáme, že Ti některý tip pomůže na cestě za redukcí přebytečných kil a pokud patříš mezi čtenářky, které na tomto pracují, držíme palce, ať jsi opět brzy ve formě. Hlavně v klidu, s úsměvem a užíváním si každého malého krůčku této překrásné cesty za lepším a zdravějším tělem.

Hezký vstup do nového měsíce! 🙂

Může se ti líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Členská fitness aplikace


Chceš každý měsíc nová motivační tréninková videa v reálném čase a inspirativní jídelníček plný zdravých receptů pro dosahování tvých cílů?