Jak předejít přetrénování

Délka čtení

minut

More...

Zdroj: Shutterstock

Přetrénování. Určitě už jsi o tomto pojmu slyšela, ale dneska si ho tu trochu více rozebereme. Napadlo tě někdy, že právě přehnaná snaha může být to, co tě brzdí v pokrocích? Je nám jasné, že se chceš posouvat, plnit si své cíle a snažíš se pro to dělat maximum. Je však třeba si uvědomit, že mezi tréninky je potřeba i odpočívat

Dejme tomu, že se rozhodneš zapracovat na své postavě a tak začneš cvičit a běhat každý den. Volno by bylo přece flákání. Ale po dvou týdnech už se cítíš vyšťavená a začínáš ztrácet motivaci. Poznáváš se? 

Proč se tohle děje a jak na to správně! Naše těla nejsou stroje, potřebují dostatek odpočinku a času pro regeneraci po náročném tréninku. Pokud tuto fázi podceníš, můžeš si akorát uškodit. Po určité době, kdy se snažíš ze sebe vydat maximum a cvičíš každý den, začnou se objevovat nepříjemné stavy. Seš unavená, vyčerpaná a do posilovny se poměrně nutíš

Tomu se říká přepětí (krátkodobý jev). Přepětí se dá lehce napravit – odpočinkem.Naproti tomu, pokud budeš náznaky přepětí ignorovat, dojde ke stavu, který je už mnohem horší, a to přetrénování. 

Přetrénování je už komplexně dlouhodobý negativní stav, jehož odstranění zabere podstatně více času a snižuje tvou trénovanost a výkonnost. Jedná se o tělesnou i psychickou únavu, svalovou či kloubní bolest a může vést až k nespavosti. Než budeš schopna vrátit se zpět do režimu, tvé schopnosti a síla se značně sníží a vrátíš se tak o několik týdnů, ne-li měsíců práce zpět. Pokud bys však dodala svému tělu odpočinek, když si zaznamenala první náznaky únavy a špatné regenerace, nikdy by k tomu nemuselo dojít a mohla bys za krátkou chvíli opět postupovat vpřed a nikdy si tak svoji výkonnost nesnížit.

Pokud opravdu cítíš, že potřebuješ dobít baterky, tak si dopřej odpočinek a další den budeš opět schopna dát do tréninku maximum! Je důležité mít na paměti, že svaly rostou v období regenerace, ne při výkonu. 4 kvalitní tréninky týdně jsou naprosto dostačující, a když v nich budeš poctivá a vytrvalá, zaručeně dosáhneš svých cílů.

Může se ti líbit

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Členská fitness aplikace


Chceš každý měsíc nová motivační tréninková videa v reálném čase a inspirativní jídelníček plný zdravých receptů pro dosahování tvých cílů?