Rady na skladbu jídla před a po tréninku

Aktivně cvičíte, posilujete a přejete si, aby vaše snahy byly maximálně zúročeny? Na co se tedy dále zaměřit, pokud už máte zvládnutý pravidelný, strukturovaný trénink?

More...

Samozřejmě, na jídlo před a po tréninku. Tedy rozhodně je důležitá vaše celodenní skladba jídelníčku, ovšem těmto dvěma jídlům by měla být věnována ještě o něco větší pozornost:)

Před i po tréninku by vaše jídlo mělo obsahovat 60% z vašeho celkového příjmu sacharidů (více po něm – cca 35%) a okolo 20g bílkovin v každém z těchto dvou jídel. Tuky i vláknina by v obou případech měly být staženy na minimum, neboť se déle tráví a zbrzdily by tak přísun potřebných živin, které je třeba co nejrychleji dopravit do svalových buněk. Před tréninkem je třeba dodat tělu energii, aby se předčasně neunavilo a mělo dostatek síly pro svalovou práci. Po něm je to důležité naopak pro regeneraci a navození anabolických procesů. Svaly jsou po tréninku vždy hladové, svalová vlákna jsou ze zátěže „potrhaná“ a potřebují se rychle opravit, a protože chtějí této situaci příště předejít, opraví se a zároveň se i trochu posílí pro další případnou stejnou zátěž = anabolické procesy. To je také důvod, proč je třeba nároky na své tělo neustále zvedat a netrénovat stále ve stejné intenzitě.

Nicméně právě skladba jídla po tréninku Vám v tomto směru vaše úsilí více než zefektivní. V této době je zároveň ideální čas na to přijmout nejen sacharidy v jejich komplexní podobě, ale i rychlé cukry nebo i ty typy sacharidů s vysokým GI (rýžové chlebíčky, pufované cereálie s medem, apod.). To způsobí, že se v těle rychle zvedne hladina inzulinu (což je jindy spíše nežádoucí) – anabolického hormonu, který dopravuje glukózu do svalů.

 A právě proto, že jsou svaly po tréninku hladové a otevřené, inzulin jí tam snadno dopraví a je tak spotřebována právě na opravu a regeneraci tkání, než kdybyste tuto kombinaci jídla přijaly v jiné části dne.

>