Přetnérování

 Napadlo vás někdy, že právě přehnaná snaha je to, co vás brzdí v pokrocích?
Já vím, že když chcete zhubnout a/nebo nabírat svaly, snažíte se pro to dělat maximum. Je však třeba si uvědomit, že mezi tréninky je nutno odpočívat.

More...

Dejme tomu, že se rozhodnete zapracovat na své postavě a tak začnete cvičit a běhat každý den. Volno by bylo přece flákání. Ale po dvou týdnech už se cítíte vyšťavené a začínáte ztrácet motivaci. Poznáváte se?

Takže proč se tohle děje a jak na to správně!
Naše těla nejsou stroje, potřebují dostatek odpočinku a času pro regeneraci po náročném tréninku. Pokud tuto fázi podceníte, můžete si akorát uškodit, namísto toho, abyste se blížily dál ke svým cílům. Po určité době, kdy se snažíte ze sebe vydat maximum a cvičíte, každý den se začnou objevovat nepříjemné stavy. Jste unavené, vyčerpané a do posilovny se poměrně nutíte. Tomu se říká přepětí (krátkodobý jev). Přepětí se dá lehce napravit – odpočinkem.

Naproti tomu, pokud nebudete poslouchat své tělo a náznaky přepětí budete ignorovat, dojde ke stavu, který je už mnohem horší, a to přetrénování. Přetrénování je už komplexně dlouhodobý negativní stav, jehož odstranění zabere podstatně více času a snižuje vaši trénovanost a výkonnost. Jedná se o tělesnou i psychickou únavu, svalovou či kloubní bolest a může vést až k nespavosti. Než budete schopni vrátit se zpět do režimu vaše schopnosti a síla se značně sníží a vrátíte se tak o několik týdnů, ne-li měsíců práce zpět. Pokud byste však poslouchali své tělo a dodali mu odpočinek, když jste zaznamenaly první náznaky únavy a špatné regenerace, nikdy by k tomu nemuselo dojít a mohly byste za krátkou chvíli opět postupovat vpřed a nikdy si tak svoji výkonnost nesnížit.

Pokud opravdu cítíte, že potřebujete dobít baterky (odlišit od lenosti), tak si dopřejte odpočinek a další den budete opět schopny dát do tréninku maximum! Je důležité mít na paměti, že svaly rostou v období regenerace, ne při výkonu.

Dejte vašemu progresu dostatek času. 4 kvalitní tréninky týdně jsou naprosto dostačující, a když v nich budete poctivé a vytrvalé, zaručeně dosáhnete svých cílů.

>