Chia semínka

Znáte chia semínka? 

More...

Chia semínka rozdělují lidi na dva tábory, ti co je milují a ti, co je přehlížejí. Chia pocházejí ze Střední Ameriky a jsou označovány jako "jídlo aztéckých běžců a válečníků". Tato semena jsou zdrojem minerálů, bílkovin, vlákniny a omega-3 mastných kyselin, které brání nedostatku živin v těle, při zvýšené fyzické aktivity a stresu.

Chia, šalvěj hispánská je velký dodavatel vápníku potřebný pro normální vývoj a fungování pohybového aparátu u dětí, sportovců. Studie ukázaly, že semena obsahují 5 krát více vápníku než mléko. Vápník se plně vstřebává v těle v důsledku přítomnosti boru v semenech. Chia semena jsou zdrojem dalších minerálů: hořčík, fosfor, zinek, draslík a železo, které jsou důležitými prvky pro tvorbu mnohých enzymů, hormonů a práce endokrinního (hormony) systému.

Z hlediska nutričních hodnot jsou vynikající! 100 g semínek obsahuje 20g bílkovin a o dost méně tuků než jiná semínka či oříšky, pouhých 30g. Zbytek jsou kvalitní sacharidy a vláknina. Té obsahují obzvláště hodně. Díky nerozpustné vláknině mají tu svojí jedinečnou vlastnost. Stačí 3-4 lžíce smíchat s hrnkem tekutiny a nechat odležet (nejlépe přes noc) a vznikne vám úžasná pudinková konzistence!
Čím jsou chia výjimečná?
2x více vlákniny než obilné vločky
2 x více draslíku než banány
3 x více selenu než len
5 x více proteinů než červené fazole
5 x více vápníku než mléko
7 x více omega-3-mastných kyselin než losos
4 x více fosforu než mléko.
15 x více hořčíku než brokolice

>